روزنامه صهیونیستی یدیعوت آحارنوت:
واشنگتن خاتمی را ترجیح می‌دهد، او پیشرفت هسته‌ای ایران را متوقف کرد
 

یک روزنامه صهیونیستی با اشاره به اینکه موفقیت امریکا موفقیت امریکا در گفتگو با ایران منوط به چند مرحله است، به تشریح 3 فاز مختلف پرداخت.

به گزارش رجانیوز به نقل از یدیعوت آحارونوت، فاز اول این است که در مورد غنی‌سازی به یک توافق دوطرفه با ایران رضایت داده شود. اوباما در سخنان خود به نوعی خواهان گفتگوی مستقیم و بدون شرط بوده و احمدی‌نژاد نیز منوط به احترام متقابل آن را پذیرفته است.خاتمی

فاز دوم، آماده کردن یک اهرم فشار مؤثر است؛ چماق بزرگی که وقتی طرفین بر سر میز مذاکره می نشینند، در دست امریکا باشد و به عبارت دیگر، ایالات متحده با یک برگ برنده و دست پر در این گفتگو حاضر شود.

این چماق می‌تواند، یک توافق در سطح بالا با روسیه و چین برای اعمال تحریم‌های عمیق‌تر که از پشتوانه شورای امنیت نیز برخوردار است، باشد، به‌طوری که اگر گفتگوها شکست خورد، ثبات و تعادل ایران به مخاطره بیفتاد. البته تا آخر هم باید از همراهی روسیه در این مرحله استفاده شود. همانگونه که اوباما در نامه خود به مدودوف به آن اشاره کرده بود. در مقابل، امریکا هم از گسترش سیستم دفاع موشکی خود در لهستان و چکسلواکی جداً صرفنظر کند. در این راه از کمک و همراهی چین نیز باید بهره برد تا چین هم در جریان تصمیمات گرفته شده با همراهی روسیه، مخالفتی نداشته باشد.

فاز سوم این است که گفتگو با ایران، به بعد از انتخابات ریاست جمهوری ایران موکول شود، زیرا این امر کاملاً برای واشنگتن واضح است که گفتگو با ایران در زمان احمدی‌نژاد باعث افزایش محبوبیت و تحکیم موقعیت وی در نظر رأی‌دهندگان خواهد شد و او قادر خواهد بود به‌راحتی انتقاد مستقیم منتقدانش را مبنی بر اینکه وی مقصر مشکلات اقتصادی است، برطرف کند. زیرا منتقدان ادعا می کنند که او باعث منزوی شدن و تحریم ایران شده است.

به هرحال، مقامات رسمی واشنگتن انتخاب خاتمی اصلاح‌طلب را ترجیح‌می دهند چراکه حداقل، این، او بود که در سال 2003 حاضر شد به‌طور موقت در یک محدوده زمانی پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران را متوقف کند.

منبع : rajanews.com

شنبه، 24 اسفند 1387

 مرگ بر هر خائن وطن فروش


دسته ها :
چهارشنبه بیست و هشتم 12 1387
X