خبرگزاری دانشجویان ایران - تهران
سرویس: بین‌الملل

یک سخنگوی وزارت دادگستری عراق اعلام کرد که خبرنگار عراقی که به پرتاب کفش‌هایش به سمت رییس‌جمهور نامحبوب آمریکا در جریان کنفرانس خبری با نخست وزیر عراق اعتراف کرده است، در دادگاه حاضر شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، عبدلاستار بیرقدر، سخنگوی شورای عالی قضایی عراق عنوان کرد که منتظر الزیدی، خبرنگار تلویزین البغدادیه که به سوی جورج بوش، رییس‌جمهور آمریکا، کفش پرتاب کرد، به تهاجم علیه رییس‌جمهور متهم شده است.

قاضی این پرونده نیز اعلام کرده است که الزیدی همکاری خوبی در دادگاه داشته است. وی اما جزییات بیش‌تری از جلسه‌ی محاکمه ارایه نکرد.

بر اساس قوانین عراق، بی‌احترامی به رییس یک کشور خارجی، هفت سال زندان دارد.

بیرقدر گفت: الزیدی در حضور یک وکیل مدافع و دادستان در برابر قاضی پرونده حاضر شد و به کار خود اعتراف کرد.

دادگاه در پایان جلسه محاکمه تصمیم گرفت که الزیدی در بازداشت بماند و پس از این که قاضی کار تحقیق خود را در این باره به انتها برساند، احتمالا بر اساس بندی در قوانین کیفری عراق که بر اساس آن هر کس که درصدد قتل رییس‌جمهور عراق یا یک رییس‌جمهور خارجی باشد، باید مجازات شود، وی را به محاکمه خواهد فرستاد.

به گفته بیرقدر، چنین جرمی هفت تا 10سال زندان دارد.

برادر الزیدی به خبرگزاری رویترز اعلام داشته که وی پس از مورد ضرب و شتم قرار گرفتن از سوی نیروهای امنیتی به بیمارستان ابن سینای بغداد در منطقه‌ی الخضراء انتقال داده شد.

گفته می‌شود بازوان و قفسه سینه‌ی وی شکسته و چشمان و پاهایش جراحت برداشته‌اند. خبری از وضعیت امروز این خبرنگار منتشر نشده است.

از سوی دیگر کاخ سفید نیز اعلام کرد که رهبران عراقی باید در مورد اینکه الزیدی مجازات شود یا خیر تصمیم بگیرند.

دانا پرینو، سخنگوی کاخ سفید در این‌باره گفت: فکر می‌کنم که پرزیدنت بوش معتقد است که عراق یک کشور مستقل و دموکراتیک است و آنها خودشان بر اساس روند خودشان در این‌باره تصمیم خواهند گرفت. پرزیدنت بوش هیچ کینه‌ای به دل نگرفته است. ما واقعا از این مساله گذشته‌ایم.

وی در مورد بخشوده شدن این خبرنگار از سوی جورج بوش، رییس‌جمهور کنونی آمریکا، گفت: این امر به نوری المالکی برمی‌گردد و من واقعا نمی‌دانم که در قانون اساسی آنها در مورد عفو و بخشوده شدن چه نوشته شده است.

پرینو عنوان کرد: مالکی و دیگر خبرنگاران عراقی از طرف عراقی‌ها معذرت‌خواهی کرده‌اند و گفته‌اند که ما از یک مهمان این‌گونه پذیرایی نمی‌کنیم.

وزارت امور خارجه‌ی آمریکا نیز اعلام کرده که در صورت معلوم شدن این قضیه که الزیدی مورد ضرب و شتم قرار گرفته، حتما آن را محکوم خواهد کرد(آره جون ننت!!!).

رابرت وود، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه‌ی آمریکا، در این‌باره گفت: ما آشکارا هرگونه استفاده از زور غیرضروری را علیه آن خبرنگار محکوم می‌کنیم. نمی‌دانم که این اتفاق افتاده است یا خیر.
دسته ها : سیاسی
چهارشنبه بیست و هفتم 9 1387
X